· 

VELIKI DUG RUSIJI I SSSR-u

Spomenik Suvorovu, Andermatt, Švajcarska
Spomenik Suvorovu, Andermatt, Švajcarska

 

Finski bloger Veikko Korhonen, prije nekoliko godina, objasnio je zašto "pola svijeta ima dug prema Rusiji". Njegov članak imao je veliki odjek. O njemu su raspravljaali istočni i zapadni mediji. Korhonenu su dosadili njegovi antiruski raspoloženi sunarodnici. Kao dobar poznavalac istorije i rusko-finskih odnosa odlučio je da objavi status na Facebooku koji ovdje prenosim u cjelini. Neki mediji sumnjaju da blogger sa ovim imenom ne postoji i da se radi o ruskoj propagandi. Bez obzira na to, da li postoji ili ne postoji, u artiklu koji se pripisuje njemu, sve je istinito. Ja bih na njegovu listu dodao i one države koje Korhonen nije uvrstio, koje su danas nezavisne, nikle  po Lenjinovom sovjetskom modelu, a to su sljedeće: Slovenija, Hrvatska, Kosovo i Makedonija. I Crna Gora, koja je stvorila drzavu iz vlastite snage, ima dug prema Rusiji u očuvanju njene nezavisnosti i kulturnom i ekonomskom razvoju. Ovom izlaganju finskog blogera dao sam naslov "Veliki dug Rusiji i SSSR-u".

 

VEIKKO KORHONEN

 

Rezultati ruske "agresije" su sljedeći: polovina Evrope i dio Azije dobili su državnost upravo od Rusije.

Da se podsjetimo i vidimo ko tačno:

 

— Finska 1802. i 1918. (Prije 1802. nikada nije imala svoju državu).

 

— Letonija 1918. (Prije 1918. nikada nije imala svoju državu).

 

— Estonija 1918.  (Prije 1918. nikada nije imala svoju državu).

 

— Litvanija, obnovila državnost 1918. zahvaljujući Rusiji.

 

—  Poljska je dva puta obnavljala državnost uz pomoć Rusije, 1918. i 1944. godine. Podjela Poljske između SSSR-a i Njemačke trallala je kratko.

 

— Rumunija je nastala kao rezultat rusko-turskih ratova, a postala je suverena voljom Rusije 1877 — 1878. 

 

— Moldavija kao država rođena je u okviru SSSR-a.

 

— Bugarska je oslobođena od jarma Osmanskog carstva i svoju nezavisnost duguje pobjedi ruskog oružja u rusko-turskom ratu 1877 — 1878. Nezahvalnost Bugarske ogleda se u antiruskim koalicijama u dva svjetska rata i članstvom u NATO. Na njenoj teritoriji smještene su USA baze. Poslije 1945. godine u Bugarskoj nije ostao ni jedan sovjetski vojnik.

 

— I Srbija kao suverena država nastala je kao rezultat rusko-turskih ratova.

 

— Azerbejdžan kao država prvi put formirana je u okviru SSSR-a.

 

— Jermenija je fizički opstala i ponovo se rodila kao država u sastavu SSSR-a.

 

— Gruzija je fizički opstala i ožvjela kao država zahvaljujući Ruskom carstvu. 

 

— Turkmenija nikada nije imala državnost. Formirana je u okviru SSSR-a.

 

— Kirgizija nikada nije imala državu. Formirana je kao dio SSSR-a.

 

— Kazahstan nikada nije imao državu. Formirao se samo kao dio SSSR-a.

 

— Mongolia nikada nije imala državu. Formirala se uz pomoć SSSR-a.

 

— Bjelorusija i Ukrajina stekle su državnost tokom Oktobarske revolucije u sastavu SSSR-a. I tek 1991. godine od strane Rusije dobile su punu nezavisnost.

 

Rusija i SSSR odigrale su značajnu ulogu u nastanku i razvoju država kao što su to Kina, Vijetnam, Sjeverna Koreja, Indija, Grčka (koju je Rusija povratila od Osmanskog carstva 1821.), Alžir, Kuba, Izrael, Angola, Mozambik itd. Evo te čudne  "agresije" Rusa. Uz doprinos Rusije, čak je i Švajcarska ostvarila nezavisnost od Francuske. Tačnije, zahvaljujući pohodu Suvorova preko Alpa prije 217 godina. Od tada Švajcarska nikada nije ratovala.

 

Osim toga dogodilo se: 

 

— oslobođenje Austrije, Čehoslovačke, Rumunije, Bugarske i dijelom Jugoslavije od Trećeg Rajha 1945;

 

— Uloga carice Katarine Velike 1780. u stvaranju Lige neutralnosti i stvarnom podrškom Sjedinjenim Državama Sjeverne Amerike u borbi za nezavisnost od Britanije.

 

— dva puta u posljednja dva vijeka Rusija je dala nezavisnost većini evropskih zemalja nakon poraza  Napoleona i Hitlera.

 

— Staljinov stav u pregovorima sa SAD i Britanijom dao je Njemačkoj mogućnost da sačuva svoju državnost  poslije poraza 1945. godine.

 

— Stav Mihaila Gorbačova omogućio je ponovno ujedinjenje Njemačke, bez problema 1990. godine.

 

— Pomoć SSSR-a Egiptu, u ratu sa Izraelom, Velikom Britanijom i Francuskom 1956 - 1957. godine, nakon čega je uspio da preživi i učvrsti svoju nezavisnost.

 

— Intervencijom SSSR-a 1967. godine zaustavljen je rat izmedu Izraela i Egipta. Tako su Arapi spašeni od poraza.

 

— Odlučujuća uloga Sovjetskog Saveza za ostvarenje nezavisnosti Angole 1975. godine.

 

I na kraju, glavna stvar. Upravo je SSSR, nakon pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu, odigrao ključnu ulogu u oslobađanju zapadnoevropskih kolonija, tj. u procesu dekolonizacije.

 

Kommentar schreiben

Kommentare: 0